Wdzięczność dla bohaterów naszej Ojczyzny
Świąteczny „opłatek” Stowarzyszenia Odra Niemen oddział Podkarpacki, był pierwszym akcentem bożonarodzeniowych spotkań z podkarpackimi kombatantami. Drugim, będą tradycyjne wizyty u stu bohaterów II wojny światowej w ich domach oraz obdarowaniem ich prezentami.
- Zawsze podkreślam, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma zaszczyt poznać, osobiście podziękować i wyrazić wdzięczność dla bohaterów naszej Ojczyzny, którzy tak wiele cierpienia, walki i poświecenia zostawili na ołtarzu naszej wolności. Nigdy nie opuścili Ojczyzny w chwili potrzeby i często cierpieli tylko za to, że są Polakami. Naszym obowiązkiem jest wsparcie, rozmowa i obecność – podkreślał Krystian Fila prezes Stowarzyszenia Odra Niemen oddział Podkarpacki.
Na spotkaniu zostało wyróżnionych sześć podmiotów, które od początku działań Stowarzyszenia Odra Niemen oddział Podkarpacki, wspierają bohaterów naszej wolności. W gronie nagrodzonych znalazł się prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który otrzymał pamiątkowe podziękowanie „za współpracę i okazane wsparcie na rzecz weteranów oraz sybiraków z województwa podkarpackiego”.
Na opłatku byli obecni m.in. Związki Kombatanckie z Podkarpacia, przedstawiciele rządu i samorządu lokalnego, żołnierze 18 Pułku Saperów, 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz wolontariusze.
Spotkanie Opłatkowe Stowarzyszenia Odra-Niemen Podkarpackie było częścią projektu pn. „Spotkanie oraz zestawy świąteczne dla Kombatantów", w ramach którego zorganizowano paczki dla Kombatantów oraz spotkanie opłatkowe. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i zrealizowany przez Fundację Nie Zapomnij o Nas Powstańcach Warszawskich na Podkarpaciu, przy wsparciu Stowarzyszenia Odra Niemen oddział Podkarpacki.
foto.: st. szer. spec. Marcin Kawecki/18 Pułk Saperów