Otwarcie "Ogrodu Zucha"
Rewitalizacja terenów zieleni na obszarze Stalowej Woli poprzez przywrócenie właściwego stanu obszaru zdegradowanego na Osiedlu Poręby (plac zabaw oraz tzw. "Ogród Zucha" i "Ogród Formalny") wraz z zastosowaniem małej retencji wodnej, wprowadzeniem drenażu zwiększeniem stopnia wykorzystywania OZE.
Po kilkunastu miesiącach prac projektowych i wykonawczych, w piątkowe popołudnie, 30 sierpnia 2024 roku otwarto Ogród Zucha. W sąsiedztwie kościoła Opatrzności Bożej w Stalowej Woli powstało magiczne miejsce rekreacji, zabawy i harcerskich spotkań.
- Powstała wyjątkowa przestrzeń, długo wyczekiwana przez Mieszkańców. Sam dorastałem na tym osiedlu, dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że ten plac tak bardzo się zmienił. Miejsce to dedykowane jest wszystkim pokoleniom, dzięki temu łączy i integruje. To magiczny plac zabaw, plac dla harcerzy, w którym jest maszt flagowy, również miejsce do rozpalenia ogniska, wzajemnych śpiewów harcerskich, fontanna i przepiękna zieleń - mówił podczas otwarcia Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, dedykując jednocześnie to dzieło długoletniemu proboszczowi parafii Opatrzności Bożej śp. ks. Jerzemu Warchołowi.
Spotkanie rozpoczęło się od przekazania flagi państwowej przez prezydenta Lucjusza Nadbereżnego harcerzom, którym też symbolicznie oddał tę zrewitalizowaną przestrzeń. Flagę wciągnięto na maszt, odśpiewano hymn państwowy, a ks. proboszcz kan. Krzysztof Kida dokonał poświęcenia Ogrodu Zucha.
Oddana do użytku inwestycja łączy tradycję z nowoczesnością. W Ogrodzie Zucha znajdziemy zarówno tradycyjne palenisko do harcerskiego biesiadowania przy dźwiękach gitary, jak i multifunkcyjną ławkę, na której możemy uruchomić jedną z sześciu relaksacyjnych melodii, a dzięki wbudowanym panelom fotowoltaicznym naładować telefon zarówno w sposób tradycyjny jak i indukcyjny.
Sam teren został podzielony na trzy obszary: plac zabaw, ogród zucha i ogród formalny. Zakres prac budowlanych obejmował: budowę nawierzchni i utwardzeń, niwelację i rekultywację terenu, montaż elementów małej architektury (5 ławek i koszy na placu zabaw, montaż świeczkowiska dla harcerzy, montaż 10 ławek poza placem zabaw, montaż „drogowskazu” oraz tablic informacyjnych, montaż ławki multimedialnej, montaż 2 pergoli zacieniających, montaż zazielenionej pergoli tzw. „zielonego korytarza”, montaż urządzeń placu zabaw (Warownia Zucha oraz 6 urządzeń), montaż ogrodzenia placu zabaw, budowę ogrodu deszczowego, budowę masztu flagowego, budowę fontanny wraz z zasilaniem, montaż instalacji monitoringu, przyłącze do sieci wodociągowej i przyłącze kanalizacyjne oraz kanalizacja deszczowa, budowę oświetlenia wydzielonego i nasadzenia zieleni gatunków rodzimych. Dobór gatunkowy został opracowany w oparciu o rośliny, które pozwolą pochłonąć wodę opadową. Część zanieczyszczeń jakie znajdować będą się w wodzie opadowej zostanie przez rośliny pochłonięta, a przesiąkająca dalej woda będzie w pewnym stopniu oczyszczona dzięki zastosowaniu odpowiednich gatunków roślin. Wody z budynku plebanii zasilają ogród deszczowy, jak również nadmiar wody wykorzystany jest do nawodnienia części „Ogrodu Formalnego” poprzez system rur drenarskich w oplocie z włókniny filtrującej, która na celu ma powstrzymanie zanieczyszczenia instalacji drenarskiej. W ramach działania wybudowano zbiornik retencyjny na wody opadowe o pojemności 4,5 m3 zasilanego z kanalizacji deszczowej budynku kościoła. Wodę opadową ze zbiornika retencyjnego przy pomocy pompy zanurzeniowej będzie można wykorzystać do nawadniania ogrodu oraz trawnika w porze suchej. Pojemność zbiornika pozwoli na długotrwałe wykorzystanie wody opadowej bez konieczności pobierania wody z sieci wodociągowej. Powierzchnia całkowita zadania to 2 952,00 m2 w tym ogrodu deszczowego 90,00 m2 oraz powierzchni biologicznie czynnej 2 520,00 m2.
Wykonane zadanie pozytywnie oddziałuje na środowisko naturalne, pozwala na jego ochronę, w szczególności zasobów wodnych i roślinnych. Dzięki temu zwiększy się również odporność obszaru Stalowej Woli na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, związane ze zmianami klimatu. Poprawa stanu jakościowego i ilościowego terenów biologicznie czynnych, przyczyni się również do zwiększenia bioróżnorodności na terenie Stalowej Woli.
Zakres projektu wpływa pozytywnie na ochronę przyrody oraz adaptację do zmian klimatu. Kluczowym elementem projektu jest zieleń, zielono-niebieska infrastruktura oraz rozwiązania oparte na przyrodzie. Projekt pozwala na zwiększenie wykorzystania wody opadowej, która będzie wykorzystywana dzięki utworzonemu zbiornikowi retencyjnemu. Nastąpi oszczędność wody, którą miasto musiałoby pozyskać do celów użyteczności publicznej takiej jak podlewanie roślinności.
-----------------------------
Zadanie realizowane jest w ramach projektu pod nazwą „Kompleksowe dostosowanie Miasta Stalowa Wola do ekstremalnych stanów pogodowych poprzez rozwój zielono – niebieskiej infrastruktury” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Priorytet FEPW.02 Energia i Klimat, Działanie: FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu, typ projektu: I. Całkowita wartość projektu, zgodnie z umową nr FEPW.02.02-IW.01-0013/23 zawartą w dniu 22.05.2024r. wynosi 38 269 374,69 PLN, w tym: 20 129 389,01 PLN – dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie