Nowoczesna pracownia badawcza w Stalowej Woli – innowacja dla przemysłu i nauki
Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli wzbogacił się o nowoczesną "Pracownię badań cykli cieplnych i struktur materiałów". Oficjalne otwarcie odbyło się 5 lutego 2025 roku przy udziale JM Rektora Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Piotra Koszelnika, Prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego oraz przedstawicieli nauki i biznesu.
Nowo otwarta pracownia stanowi znaczący krok w rozwoju badań materiałowych, a jej głównym wyposażeniem jest nowoczesny dylatometr odkształceniowy. Urządzenie to umożliwia prowadzenie badań w zakresie temperatur od -150°C do 1700°C, pozwalając na analizę temperatur przemian fazowych, kinetyki tych procesów oraz mikrostruktur i właściwości mechanicznych w ekstremalnych warunkach. Dzięki temu możliwe będą zaawansowane badania nad materiałami wykorzystywanymi w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym czy energetycznym.
- Politechnika Rzeszowska dzisiaj otwierając tę pracownię, inwestuje tutaj w tym mieście blisko 4 miliony złotych, oczywiście przy wsparciu Ministerstwa, które częściowo sfinansowało zakup tego nowoczesnego sprzętu. Jest to urządzenie, które doskonale wpisuje się w profil tego wydziału, stając się miejscem, gdzie przedsiębiorstwa, biznes i przemysł będą mogły poprawiać swoje technologie. To niezwykle istotne i cieszę się, że możemy to dzisiaj zaprezentować - mówił Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zwrócił uwagę na znaczenie nauki i innowacji w kontekście historii miasta. - Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj, na Politechnice Rzeszowskiej w Stalowej Woli, możemy świętować zarówno 60-lecie kształcenia politechnicznego w naszym mieście, jak i 80-lecie praw miejskich Stalowej Woli. To moment, w którym pokazujemy, jak istotna jest nauka, szczególnie w mieście o tak bogatej tradycji przemysłowej. Politechnika Rzeszowska na stałe wpisuje się w krajobraz wiedzy i rozwoju naszego miasta, a ta nowa inwestycja jest tego najlepszym dowodem. Dzięki działaniom wspaniałej kadry naukowej Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli ta idea współpracy wiedzy z biznesem jest tutaj realizowana. Za te działania chciałbym bardzo serdecznie podziękować i pożyczyć, aby ten sprzęt budował rozwój gospodarczy miasta Stalowej Woli i całego regionu – podkreślił Lucjusz Nadbereżny.
Prezydent nawiązał też do daty wydarzenia i przypomniał, że 5 lutego 1937 roku Eugeniusz Kwiatkowski na sejmowej komisji budżetu uzyskał zgodę na realizację Centralnego Okręgu Przemysłowego i właśnie Stalowa Wola była pierwszą jego realizacją i największym, najważniejszym zadaniem.
Podczas wydarzenia odbyło się seminarium poświęcone nowoczesnym metodom badań dylatometrycznych oraz badaniom wytrzymałości materiałów w różnych temperaturach. Omówione zostały potencjalne zastosowania nowej aparatury, podkreślając jej znaczenie dla innowacyjnych technologii.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 916 878 złotych i został współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Politechnikę Rzeszowską. Dzięki nowemu zapleczu badawczemu, uczelnia umacnia swoją pozycję jako lider innowacji w dziedzinie inżynierii materiałowej, przyczyniając się do rozwoju nauki i przemysłu w regionie.
Nowa pracownia to nie tylko krok milowy dla Politechniki Rzeszowskiej, ale także szansa dla przedsiębiorstw poszukujących zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Stalowa Wola ponownie udowadnia, że jest miejscem, gdzie nauka i przemysł idą w parze, tworząc nowoczesne rozwiązania dla przyszłości.