Czym oddycha Rozwadów? Rusza antysmogowa kampania edukacyjna
13 grudnia 2024 roku na Rynku w Rozwadowie odbyła się inauguracja kampanii antysmogowej organizowanej wspólnie przez Polski Alarm Smogowy oraz Miasto Stalowa Wola. Głównym elementem akcji jest dwumetrowa instalacja w kształcie płuc, która przez najbliższe tygodnie będzie monitorować jakość powietrza w Rozwadowie.
– Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym Stalowa Wola przystępuje do kolejnego etapu szeroko pojętego programu edukacji ekologicznej oraz ochrony i monitoringu czystego powietrza. Ta makieta płuc będzie zbierać zanieczyszczenia z powietrza i, w zależności od ich jakości, zmieniać kolor – powiedział Tomasz Miśko I Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli podczas otwarcia kampanii.
Makieta, wykonana z białej tkaniny, ma w symboliczny sposób „oddychać” powietrzem Rozwadowa. Zanieczyszczenia osadzające się na jej powierzchni staną się wizualnym dowodem na jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Instalacja pozostanie na rynku do 7 stycznia 2025 roku.
W ramach kampanii zaplanowano również działania edukacyjne i uświadamiające skierowane do różnych grup mieszkańców. Jak zapowiada Tomasz Miśko, odbędą się m.in. zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, konkurs plastyczny dla przedszkolaków, spotkania z kominiarzem czy akcje informacyjno-edukacyjne dla seniorów.
Wiceprezydent podziękował też radnej Urszuli Tatys, która zaangażowała się w sprowadzenie projektu do Stalowej Woli.
– Już w czerwcu złożyłam interpelację do pana Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego o udział naszego miasta w tej kampanii. Cieszę się, że moja inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odzewem – powiedziała radna podczas konferencji prasowej.
Podkreśliła również edukacyjny charakter kampanii: – Model płuc filtruje powietrze, a zanieczyszczenia osadzają się na tkaninie, co wyraźnie pokazuje, jaki wpływ na jakość powietrza ma paliwo używane do ogrzewania domów.
Kampania obejmuje w tym roku 60 gmin w całym kraju, a Stalowa Wola została wybrana spośród wielu zgłoszeń.
– Mam nadzieję, że na koniec tego eksperymentu będziemy mogli dokładnie zobaczyć, jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Stalowej Woli, a w szczególności Rozwadowa – podsumował Tomasz Miśko. Liczy też na to, że widoczne skutki zanieczyszczeń na makiecie płuc zmotywują mieszkańców do refleksji i działania.
Instalacja i towarzyszące jej działania edukacyjne są elementem szerszych starań samorządu o poprawę jakości powietrza w regionie.