Najnowsze informacje

Uczcili 30. rocznicę strajków w Hucie Stalowa Wola

03.09.2018

30 lat temu odbyły się strajki w Hucie Stalowa Wola. Po trzech dekadach Mieszkańcy Stalowej Woli nadal pamiętają o Bohaterach, którzy stanęli do walki w obronie ich wolności i godnej pracy. 31 sierpnia zainaugurowano uroczyste obchody upamiętniające zryw „Solidarności” w Stalowej Woli.

Uroczystości rozpoczęły się pod krzyżem postawionym przez pracowników Narzędziowni 30 lat temu. Wśród przybyłych gości znaleźli się ks. biskup Edward Frankowski, który w latach 80. był duszpasterzem podziemnej „Solidarności”, przewodniczący strajków w Hucie Stalowa Wola Wiesław Wojtas, pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka, Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, władze miasta na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Sobierajem, władze powiatu, związkowcy, obecny duszpasterz ludzi pracy w Stalowej Woli ks. Krzysztof Kida.

– Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i „Solidarności”, w roku szczególnym 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym dla Polski i dla „Solidarności”. 80 lat temu to było serce powstającej Huty Stalowa Wola – Narzędziownia. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził jej pierwszy przewodniczący. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol i ważne miejsce dla nas – mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska Andrzej Kaczmarek.

Wagę miejsca, ale przede wszystkim wydarzeń sprzed 30 lat podkreślił także podczas uroczystości Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli. – 30 lat temu zakończył się strajk na Narzędziowni, która była bastionem wszystkich pracowników, którzy walczyli o godność naszych rodzin. Wszyscy czekaliśmy na to, co się stanie, jak to zostanie rozwiązane, ale też wierzyliśmy, że to jest potrzebne i że pracownicy, którzy strajkują walczą właśnie o nas – mówił przewodniczący Sobieraj.

Piątkowe uroczystości zakończyło spotkanie uczestników strajku i gości w siedzibie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola. Kolejnego dnia odbył się Bieg Niepodległości i Solidarności oraz Turniej szachowy. Obchody zakończyły się 2 września Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, a następnie uhonorowaniem zasłużonych działaczy specjalnymi odznaczeniami – Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Ordery wręczyła Dama Orderu Orła Białego Zofia Romaszewska, uczestniczka opozycji demokratycznej w PRL. Najwyższe wyróżnienie otrzymał między innymi Zbigniew Paszkiewicz Radny Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Nadchodzące wydarzenia

  • Fiesta Harmonica Festival 2018

    24 listopada 2018

Zobacz Kalendarz Wydarzeń