Najnowsze informacje

Stalowowolska komunikacja miejska wchodzi w XXI wiek

20.08.2019

Mobilny MOF to projekt, dzięki któremu w Stalowej Woli dokonała się rewolucja w komunikacji miejskiej. W ramach zadania między innymi zakupiono 19 nowoczesnych autobusów, 20 tysięcy Kart Miejskich oraz cały system do ich wyrabiania, postawiono 30 elektronicznych tablic informacyjnych, trzy biletomaty, powstało również Centrum Kierowania Ruchem w Stalowej Woli oraz sieć światłowodów.

Jedną z nowości w stalowowolskiej komunikacji jest elektroniczna Karta Miejska, na której zapisywane będą bilety okresowe zgodne z obowiązującym systemem taryfowym oraz datą ważności biletu. Może służyć także jako „elektroniczna portmonetka”, w której znajdą się punkty przeznaczone na zakup biletów. Ponadto na karcie będzie możliwość zapisu innych usług miejskich, np. karta seniora, rower miejski czy bilet wstępu do miejskich instytucji.

Kartę można wyrobić w punktach obsługi klienta Miejskiego Zakładu Komunalnego przy ul. Wolności 9 i Al. Jana Pawła II 25. Zdjęcie do Karty wykonujemy na miejscu lub, jeżeli posiadamy takowe w wersji elektronicznej, przynosimy ze sobą. Pracownik wprowadza dane osobowe i adresowe, które można później aktualizować. Karta Miejska drukowana jest na miejscu, a następnie weryfikowana. Na pierwszej stronie karty widnieje wizerunek oraz dane osobowe, na odwrocie zobaczyć możemy najważniejsze punkty i obiekty w Stalowej Woli.

– Zachęcamy mieszkańców, aby wyrobili taką Kartę. Karta Miejska wprowadza Stalową Wolę do grona smart city, które budują dobre relacje z mieszkańcami. Opcja ta pozwala na wgranie wszystkich elektronicznych usług znajdujących się na terenie miasta w elektroniczną Kartę Miejską – wyjaśnia prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

ELEKTRONICZNE TABLICE I BILETOMATY

Wraz z uruchomieniem informacji pasażerskiej została wprowadzona dodatkowa funkcjonalność w kasownikach, umożliwiająca płatność kartą płatniczą, telefonem lub Kartą Miejską. Teraz w autobusie bilet można kupić w biletomacie, trzech kasownikach lub, w ostateczności, u kierowcy.

– Na trzydziestu stalowowolskich przystankach zostały zamontowane elektroniczne tablice informacyjne, które w dynamiczny sposób pokazują godziny odjazdu najbliższych autobusów. Tablice wyposażone są w bezpłatne wi-fi i kamery 360 stopni – informuje włodarz miasta.

Trzy stacjonarne biletomaty pojawiły się na przystankach: KEN – Parking, Okulickiego – Hala Targowa, Al. Jana Pawła II – Centrum. Oprócz zakupu biletu można w nich doładować Kartę Miejską. Jak to zrobić? Po włożeniu Karty do czytnika, automatycznie wczytują się dane pasażera oraz saldo na karcie. Wybieramy przycisk „doładuj portmonetkę”, następnie sumę pieniędzy, za jaką chcemy doładować Kartę, klikamy „kupuję” i wybieramy czy płacimy gotówką czy kartą. Na koniec dostajemy wydrukowane potwierdzenie wpłaty. Biletomat pokaże nam również saldo na Karcie Miejskiej, którego termin ważności wynosi 10 lat.

CENTRUM KIEROWANIA RUCHEM

Centrum Kierowania Ruchem komunikacji miejskiej w Stalowej Woli to nowe centrum, które powstało w ramach projektu dla Stalowej Woli oraz gmin sąsiednich, czyli mobilnego MOFu.

Znajduje się w nim podgląd z kamer zamontowanych na 30 przystankach i tych w autobusach. Dzięki temu, ze względów bezpieczeństwa, można monitorować co dzieje się wokół przystanku oraz w pojazdach.

Pracownicy MZK mają również podgląd do poruszających się na terenie miasta autobusów, widzą opóźnienia w kursowaniu czy utrudnienia na trasie. Każdy autobus ma zapis z kasowników, są bramki, które liczą pasażerów wchodzących do pojazdu. – Dzięki temu będzie można lepiej planować rozkłady jazdy, badając strumienie pasażerów i zainteresowanie danymi liniami – zaznacza Lucjusz Nadbereżny.

O PROJEKCIE

Mobilny MOF to projekt, który został zrealizowany dzięki partnerstwu z gminą i miastem Nisko, gminą Zaleszany oraz gminą Pysznica. Dzięki wsparciu zarządu województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem, Stalowa Wola realizowała największy projekt na Podkarpaciu. Wartość całego projektu wynosi blisko 50 mln zł, a wartość zadania, która była realizowana bezpośrednio w Stalowej Woli to 44 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło blisko 30 mln zł.

W ramach projektu na terenie miasta Stalowej Woli zakupiono 10 autobusów elektrycznych (bezemisyjnych) i 9 autobusów niskoemisyjnych (EURO VI). Miasto nabyło system dynamicznej informacji pasażerskiej, obejmującej m. in. bilet elektroniczny, biletomaty stacjonarne z monitoringiem, tablice informacyjne zlokalizowane przy przystankach autobusowych. Przebudowano infrastrukturę drogową w celu poprawy jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego – budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ulic Solidarności z ulicą Energetyków. Utworzono nowe linie oraz wydłużono dwie linie komunikacyjne, a także zwiększono częstotliwość kursowania autobusów.

Na terenie gminy Pysznica wybudowano zatokę autobusową wraz z wiatą i peronem w miejscowości Kłyżów, a także dwie zatoki z przejściem dla pieszych w miejscowości Pysznica oraz pętlę autobusową z chodnikami i peronem w Brandwicy.

W gminie Zaleszany wykonano: parkingi „Park&Ride” oraz „Bike&Ride”, 12 wiat przystankowych ze znakami D-15 i koszami na śmieci oraz stojaki dla rowerów.

Natomiast w Nisku powstało Centrum przesiadkowe z zadaszonym Miejscem Obsługi Rowerzystów z elementami małej architektury, wybudowano również ścieżki rowerowe komunikujące Osiedle Podwolina i Osiedle Warchoły z Centrum przesiadkowym, zlokalizowanym u zbiegu ulic Wolności i 11 Listopada.

W ramach projektu wprowadzona została również Karta Miejska.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
  • Koncert Lwowskiej Or…
5
6
  • Promocja książki Rys…
7
  • Obiektywem malowane
8
9
10
11
12
13
14
  • Przystanek Historia …
15
  • Memoriał Lucjana Tre…
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
  • Spotkanie autorskie …
28
29