Najnowsze informacje

Stalowa Wola na jedwabnym szlaku

06.09.2017

Jedna z najpotężniejszych gospodarek świata będzie współpracować ze Stalową Wolą. Radni Miejscy podczas ostatniej sesji podjęli uchwałę w sprawie współpracy partnerskiej hutniczego grodu z miastem Liuzhou z Czuańskiego Autonomicznego Regionu Kuangsi w Chińskiej Republice Ludowej. To porozumienie przypieczętuje strategiczne decyzje gospodarcze, dzięki którym Stalowa Wola będzie jednym z punktów na nowym jedwabnym szlaku.

Podjęcie tej współpracy pomiędzy samorządem Miasta Stalowej Woli a samorządem Miasta Liuzhou jest wynikiem wielomiesięcznych uzgodnień, spotkań, pracy bezpośrednio związanych z budowaniem nowego jedwabnego szlaku. Dzisiaj Stalowa Wola stoi przed szansą, aby wpisać się jeszcze silniej w nową strategię gospodarczą jednej z najpotężniejszych i na pewno w najbliższych latach najbardziej oddziałujących gospodarek świata, a więc gospodarkę Chińską – podkreśla Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Jak zaznacza włodarz, porozumienie, które będzie zawarte między samorządami nie jest tylko deklaracją pięknych słów, przyjaźni, współpracy kulturalnej, sportowej, akademickiej, ale przede wszystkim ma mocny charakter gospodarczy.  – Pod koniec września odbędzie się w Stalowej Woli ważne wydarzenie, które potwierdzi, że jest ona wpisana w nowy jedwabny szlak. Centrala europejska firmy LiuGong zostanie przeniesiona do Polski, będzie miała swoją siedzibę w Warszawie i w Stalowej Woli. W hutniczym grodzie będzie zlokalizowana dystrybucja i serwis na całą Europę zachodnią – informuje Lucjusz Nadbereżny.

Liuzhou jest ośrodkiem, w  którym swoją siedzibę ma LiuGong Machinery. Inicjatorem porozumienia między samorządami jest właśnie chiński inwestor. Działania LiuGong, ale również chęć administracji chińskiej, żeby przyjrzeć się temu regionowi jest ogromną szansą i wyzwaniem strategicznym dla Stalowej Woli. Jak podkreśla prezydent Nadbereżny, to potwierdza również strategiczne wsparcie ze strony samorządu dla przedsiębiorcy i zakładu pracy, który na terenie Stalowej Woli zatrudnia ponad 1000 osób. Porozumienie pomiędzy obydwoma miastami będzie podstawą współpracy opartej na zasadach równości i wzajemnych korzyści między mieszkańcami oraz instytucjami gospodarczymi, kulturalnymi i sportowymi.

Uchwała w sprawie współpracy partnerskiej Stalowej Woli z miastem Liuzhou została podjęta przez radnych Rady Miejskiej jednogłośnie przy pełnym wsparciu tej inicjatywy przez Prezydenta Miasta.

Liuzhou (wikipedia.pl)

 

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2022

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1
2
3
4
  • Muzeum otwarte dla g…
5
6
  • Maszerujemy z kijkam…
7
8
9
10
11
  • Muzeum otwarte dla g…
12
13
14
15
16
17
18
  • Muzeum otwarte dla g…
19
20
21
  • Rozwadowski Targ Sta…
22
23
24
25
  • Muzeum otwarte dla g…
26
27
28
29
30
31