Najnowsze informacje

Ponad 50 lat tworzą wspólny koncert życia

08.09.2021

– To dla nas wielkie wyróżnienie, że możemy razem z Państwem uczestniczyć w wydarzeniu, kiedy samorząd miasta Stalowej Woli, korzystając z delegacji od Prezydenta RP, honoruje osoby, które swoja postawą i życiem, wiernością, uczciwością i miłością dochowały przyrzeczenia małżeńskiego i przez ponad 50 lat pokazują całemu społeczeństwu wielką wartość rodziny – mówił podczas uroczystości wręczania medali za długoletnie pożycie małżeńskie Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. 5 września 14 par złączonych pół wieku temu węzłem małżeńskim, zostało uhonorowanych wyjątkowym odznaczeniem za swój staż małżeński.

– Dzisiaj jako samorząd miasta Stalowej Woli chcemy Państwu podziękować, że ta wielka tajemnica małżeństwa, która między Państwem się dokonała, może dla nas stanowić najpiękniejszy wzór – mówił prezydent Stalowej Woli.

Lucjusz Nadbereżny porównał też małżeństwo do koncertu na różnych instrumentach. – Małżeństwo niejednokrotnie pokazywane było w poezji, muzyce. Dzisiaj na przykładzie występu młodych artystów, mogliśmy na żywo zobaczyć jego sens. Ola i Wiktor grali na dwóch bardzo różnych instrumentach, o różnej duszy i charakterze, ale wspólnie, przez wielką harmonię stworzyli jeden, piękny utwór. Państwa życie można porównać do tych występów, kiedy różne charaktery, różne dusze łączą się i potrafią wspólnie grać i tworzyć piękny koncert życia – powiedział prezydent Nadbereżny.

Medale za 50-lecie Pożycia Małżeńskiego od prezydenta RP otrzymali: Kazimiera i Eugeniusz Telka, Wanda i Adam Urban, Alicja i Tadeusz Walon, Grażyna i Bolesław Wliszczak, Józefa i Edward Bajek, Anna i Mieczysław Błąd, Helena i Adam Bieszczad, Eugenia i Stanisław Bieleń, Stanisława i Zbigniew Cielniak, Alina i Zbigniew Gauze, Anna i Wiesław Jabłońscy, Teresa i Stanisław Kida, Lucyna i Andrzej Kocój, Alina i Zdzisław Kowal.

Jubileusze odbyły się w Centrum Aktywności Seniora. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali artyści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego.

PROCEDURA PRZYZNAWANIA MEDALI ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznawane są na wniosek. Każda para lub inna zainteresowana osoba w imieniu Jubilatów może złożyć wniosek o przyznanie medalu za długoletnie pożycie małżeńskie. Dokument do pobrania dostępny jest na stronie: https://www.stalowawola.pl/urzad-miasta/druki-urzedowe-pobrania/ i stacjonarnie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wypełniony druk należy złożyć w USC lub w Biurze Obsługi Klienta (ul. Wolności 7), albo przesłać skan podpisanego dokumentu na adres e-mail: mmaziarz@stalowawola.pl lub akostka@stalowawola.pl. Złożone przez zainteresowanych podanie jest dopiero podstawą do wnioskowania przez miasto do Wojewody Podkarpackiego o przyznanie wyróżnienia za długoletnie pożycie małżeńskie. Wniosek w Urzędzie Wojewódzkim procedowany jest do około pół roku.

Medale nie są przyznawane „z urzędu” wszystkim małżeństwom z 50-letnim i dłuższym stażem, ponieważ każda para ma indywidualną sytuację życiową i nie każda wyraża chęci czy możliwości przyjęcia odznaczenia. Stąd też zachęcamy wszystkich Jubilatów albo członków rodzin do indywidualnego zgłaszania wniosków do Urzędu Stanu Cywilnego w Stalowej Woli.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2021

pon. wt. śr. czw pt. sob. niedz.
1
2
  • Muzeum otwarte dla g…
3
4
5
6
7
8
9
  • Muzeum otwarte dla g…
10
11
12
13
14
15
16
  • Muzeum otwarte dla g…
17
18
19
  • Rozwadowski Targ Sta…
20
21
22
23
  • Muzeum otwarte dla g…
24
25
26
27
28
29
30
  • Muzeum otwarte dla g…