Najnowsze informacje

Plac Piłsudskiego – salon Stalowej Woli

16.02.2022

Zielony, wyciszony, funkcjonalny, tożsamy z historią miasta – taki ma być nowy Plac Piłsudskiego. Koncepcję, zagospodarowania terenu placu oraz „Zielonych Ogrodów” przedstawił mieszkańcom architekt Marcin Furtak, podczas II konsultacji społecznych, dotyczących rejonu Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. 

Przedstawione propozycje są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców miasta potrzeby i wizje przyszłego placu. Teren zagospodarowania obejmuje obszar od torów kolejowych aż po ul. Niezłomnych. Jak podkreślał architekt ma być to prawdziwy salon Stalowej Woli, w którym chce się po prostu bywać. Aby tak się stało plac ma spełniać trzy podstawowe cele. Ma być funkcjonalny, dobrze zakomponowany, wybrzmiewać ma tu również historia miasta.  

Plac będzie zielony, bo drzewostan obejmujący 750 drzew zostanie zachowany (z konieczności usuniętych będzie tylko 3 sztuki drzew), dodatkowo planowane są nasadzenia ponad 100 drzew. Teren zielony powiększy się o 4 tys.m², z uwagi na zastosowanie rozwiązań w postaci 4 kół z nasadzeniami, nawiązujących do koła zębatego herbu Stalowej Woli.  

Część zielona placu ma być integralna z powierzchnią utwardzoną tak, aby zostały zachowane dotychczasowe funkcje placu (miejsce na lodowisko, ognisko patriotyczne, świąteczne drzewko). Aby wzmóc aktywność dzieci i rodziców plac zabaw będzie miał charakter rozproszony. Zgodnie z sugestiami mieszkańców planowane jest postawienie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, obiektu z usługami gastronomicznymi, pojawi się także nowoczesna fontanna multimedialna. Ścieżki piesze i ciągi rowerowe będą zaprojektowane zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, czyli tak jak jest wygodnie poruszać się im po placu. Także na prośbę mieszkańców planuje się zdecydowane wyciszenie terenu od ruchu samochodowego i kolejowego.  

 

Kalendarz wydarzeń

listopad 2022

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1
2
3
  • Muzeum otwarte dla g…
4
5
6
7
8
9
10
  • Muzeum otwarte dla g…
11
12
13
14
15
16
17
  • Muzeum otwarte dla g…
18
19
20
  • Rozwadowski Targ Sta…
21
22
23
24
  • Muzeum otwarte dla g…
25
26
27
28
29
30