Najnowsze informacje

Park Zimnej Wody – nowa inwestycja miejska dostępna dla mieszkańców

18.07.2022

Kolejna, nowa, ekologiczna przestrzeń miejska oddana do użytku mieszkańców Stalowej Woli. Uroczyste otwarcie Parku Zimnej Wody, zlokalizowanego pomiędzy ulicą Przestrzenną a Czarnieckiego zapoczątkowało nowy rozdział w ofercie sportowo – wypoczynkowej miasta i już od początku wzbudziło ogromne zainteresowanie mieszkańców. W uroczystym otwarciu wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, radni miejscy, projektant, przedstawiciele wykonawcy. 

Obecni podczas uroczystości otwarcia goście podkreślali rolę i znaczenie tego miejsca pod względem ekologicznym, środowiskowym i przyrodniczym. 

– W dawnym korytarzu Sanu mamy piękne, wspaniałe miejsce stworzone dla mieszkańców, którzy po latach ciężkiej pracy na rzecz Stalowej Woli mają miejsce do wypoczynku i rekreacji, także dla młodych, którym stworzono infrastrukturę do uprawiania sportów – mówił podczas otwarcia prezydent Lucjusz Nadbereżny.  

Prezydent podziękował też za wsparcie tego projektu Pani minister Małgorzacie Jarosińskiej – Jedynak. 

 – Środki europejskie mają olbrzymi wkład w powstanie tej pięknej inwestycji i co najważniejsze, dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Dziękuję wszystkim za przygotowanie i realizację projektu z ogromną dbałością, z zachowaniem ochrony środowiska – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak.  

Pani wiceminister dodała też, że Stalowa Wola jest czołówce miast, które tak aktywnie pozyskują środki zewnętrzne na różnego typu inwestycje. Tylko z Programu Infrastruktura
i Środowisko miasto otrzymało 46 mln zł przy całkowitym budżecie inwestycji w wysokości ponad 80 mln zł. 

Także wiceminister infrastruktury Rafał Weber podziękował za stworzenie kolejnego po Błoniach, pięknego miejsca do rekreacji i wypoczynku, dedykowanego mieszkańcom, tym młodszym i starszym.    

– Niech Park Zimnej Wody daje mieszkańcom wypoczynek, aktywność, tlen, niech będzie to miejsce wytchnienia od codziennej pracy. Mamy bowiem do dyspozycji piękne przestrzenie, przyrodnicze, które będą temu służyły – mówił wiceminister Rafał Weber, dziękując jednocześnie wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego powstania. 

– Odzyskaliśmy teren zapomniany, a Pan Prezydent po raz kolejny dotrzymał słowa. Dziękuję wszystkim przychylnym Stalowej Woli osobom, zarówno w Warszawie jak i w Urzędzie Marszałkowskim, także radnym miejskim, którzy czują Stalową Wolę i są za takimi projektami – mówił Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej.  

Autorem projektu Parku Zimnej Wody jest dr Wojciech Bobek – Potencjał biocenotyczny będzie się tu rodził. Będą pojawiały się coraz to nowe rośliny, coraz to nowe zwierzęta.
Z każdym rokiem zaczniemy doceniać ten potencjał – mówił. 

Otwarcie nowej miejskiej przestrzeni prezydent miasta połączył z apelem o to, by nie dewastować mienia i dbać o nie.  

– To bardzo ważne żeby mieszkańcy byli wzajemnie odpowiedzialni, żeby zwracali uwagę, jeżeli ktoś zachowuje się niestosownie. Pomogą w tym działaniu 44 kamery, które podłączone są do centrum monitoringu. Mamy również bardzo dużą ilość śmietników, pakietów na psie odchody, aby zachęcać tych, którzy spacerują z pupilami, żeby schylić się i zachować czystość – mówił Lucjusz Nadbereżny. 

 

OTWARCIE PARKU ZIMNEJ WODY I MNÓSTWO WSPANIAŁEJ ZABAWY

STREFA SPORTU

W dniu otwarcia w strefie sportu odbyło się szereg wydarzeń dla aktywnych. Rozpoczęto od symbolicznego biegu na 4 km “Zimna woda na start”, były też zajęcia dietetyczne, pokaz i warsztaty BMX na pumptracku oraz jazdy na rolkach, zumba, zajęcia fitness, szkółka jazdy na deskorolce, a wieczorem dyskoteka z DJ Sławkiem. Swoje niezwykłe umiejętności prezentowali młodzi ludzie na pumptrucku o długości blisko 200 m a także na 300 metrowym torze rolkarskim. Odbyły się także konsultacje społeczne dotyczące rozbudowy skateparku oraz budowy ścieżki rowerowej dookoła Stalowej Woli. W tej części parku znajduje się również widownia z tarasowanym ogrodem róż polskich, sprowadzonych z terenów Gór Świętokrzyskich i Gór Pieprzowych. 

 

STREFA ODPOCZYNKU

Ta część parku to miejsce wyciszenia i relaksu z kojącą muzyką na żywo.
W dniu otwarcia gościom towarzyszyli artyści w strojach z XIX w., tworząc niepowtarzalny klimat tego miejsca. Dla rodzin przygotowano warsztaty lepienia z gliny i tworzenia wianków. Atrakcją kulinarną były zdrowe, flisackie potrawy. W strefie tej zlokalizowane jest unikalne siedlisko wierzbowo-topolowe, które jest pozostałością po dawnym korycie Sanu, określane jako Zapadlisko Zimnej Wody (miejsce odwiedzane w XIX w. Przez pławiackie praczki). Są tu również dwa stawy z mostkami, a wokół nich półkilometrowa ścieżka. Na całości terenu objętego monitoringiem rozstawiono ławeczki i kosze na śmieci. W Parku Zimnej Wody dodatkowo do dyspozycji jest ścieżka rowerowa i asfaltowa o długości 1 km od ulicy Staszica, aż do ulicy Czarnieckiego.  

Koszt realizacji tego projektu wyniósł około 5,2 mln zł, z czego 85% (4,4 mln zł) to dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Koszt realizacji tego projektu wyniósł około 5,2 mln zł, z czego 85% (4,4 mln zł) to dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kalendarz wydarzeń

listopad 2022

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1
2
3
  • Muzeum otwarte dla g…
4
5
6
7
8
9
10
  • Muzeum otwarte dla g…
11
12
13
14
15
16
17
  • Muzeum otwarte dla g…
18
19
20
  • Rozwadowski Targ Sta…
21
22
23
24
  • Muzeum otwarte dla g…
25
26
27
28
29
30