Najnowsze informacje

Minister Gliński zainaugurował nowy rok szkolny w Państwowej Szkole Muzycznej w Stalowej Woli

04.09.2018

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zawitał 3 września 2018 roku do Stalowej Woli. Okazją niecodziennej wizyty członka rządu była inauguracja roku szkolnego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli. Placówka przez ostatnie kilka miesięcy przechodziła remont w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kompleksowa Modernizacja Energetyczna Wybranych Państwowych Placówek Szkolnictwa Artystycznego w Polsce”.

– Nie ma sensu prowadzić polityki, jeżeli nie wspiera się kultury – mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. – Zwiększyliśmy w tym roku środki na kulturę o 30%. Dzięki temu państwa szkoła też może z tego coś uzyskiwać. Pieniądze są ważne do tego, żeby dobrze organizować pracę, żeby stwarzać warunki pracy dla młodzieży, bo młodzież jest najważniejsza, ale też warunki pracy dla pracowników szkoły, dla pedagogów – dodał Gliński.

PSM w Stalowej Woli została wyremontowana jako jedna z pierwszych w kraju z programu promowanego przez ministerstwo. Do końca 2018 roku remont przy wsparciu państwa i UE przejdzie łącznie 67 szkół. Przedsięwzięciem objęto 187 budynków (139 szkół), w tym ten stalowowolski. W ramach projektu wyremontowano ściany, dach, instalacje, okna i drzwi. Odnowiono też fresk na elewacji przedstawiający antyczną orkiestrę, a na dachu zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne. Inwestycja ta kosztowała 3,5 mln zł. Koszt przebudowy wszystkich placówek w ramach projektu „Kompleksowa Modernizacja Energetyczna Wybranych Państwowych Placówek Szkolnictwa Artystycznego w Polsce” opiewa na pół miliarda złotych, ale na dłuższą metę daje oszczędność na mediach w wysokości 60% i czystsze powietrze.

MIEJSKIE INWESTYCJE W KULTURĘ

Istotę i wagę rozwoju kultury w mieście zauważają także władze samorządowe. – Stalowa Wola zrodziła się z przemysłu, ale jej budowniczowie od początku czuli potrzebę rozwoju kultury. Stalowa Wola była i jest dzięki temu pięknym miastem. Dostrzegając te potrzeby, w ostatnich latach zdecydowaliśmy o rekordowych środkach przeznaczonych na rozwój kultury w Stalowej Woli. Było to również możliwe dzięki wsparciu rządu i Marszałka Województwa Podkarpackiego – mówił Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Jak podkreślił włodarz miasta, na mapie wszystkich placówek, które powstają i są modernizowane w Stalowej Woli, jest jedna wyjątkowa i jest nią Państwowa Szkoła Muzyczna. – To tutaj tworzą się i rozwijają te talenty, które później w innych placówkach mogą tym pięknem się dzielić. Stąd my nie mamy wątpliwości, że PSM zasługuje na wsparcie Miasta Stalowej Woli – mówił Lucjusz Nadbereżny.

W ciągu czterech ostatnich lat z miejskiego budżetu na rzecz szkoły muzycznej przekazano blisko 600 tysięcy złotych, a to nie koniec pomocy. – W tej chwili modernizujemy nasz Park Miejski tworząc tam strefę rekreacji i sportu. I wielką perełką w tym parku jest szkoła muzyczna. Dlatego wspólnie stworzymy tutaj scenę letnią i piękny ogród, z którego mam nadzieję na teren całej Stalowej Woli będzie płynęła najpiękniejsza muzyka w wykonaniu uczniów tej szkoły – zapowiedział prezydent Stalowej Woli. Inwestycja ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

W programie wizyty wicepremiera Glińskiego w Stalowej Woli znalazło się również złożenie kwiatów pod krzyżem przy „Narzędziowni” w hołdzie Ludziom Solidarności w 30-tą rocznicę strajku w Hucie Stalowa Wola oraz pod pomnikiem premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego z okazji 80-tej rocznicy powstania miasta Stalowej Woli. Po spotkaniu w PSM Piotr Gliński udał się także na cmentarz wojenny w Rozwadowie, gdzie zapalił znicze na grobach żołnierzy.

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Fiesta Harmonica Festival 2018

    24 listopada 2018

Zobacz Kalendarz Wydarzeń