Najnowsze informacje

Kolorowy marsz godności osób niepełnosprawnych przeszedł ulicami Stalowej Woli

13.05.2019

Często dyskryminowani, pomijani i niedoceniani, chcą normalności, tolerancji oraz równouprawnienia. To nasi sąsiedzi, znajomi, czasami współpracownicy, a tak niewiele o nich wiemy. Niepełnosprawni, ich opiekunowie, rodziny i przyjaciele już po raz szósty maszerowali ulicami Stalowej Woli.

Marsz został zorganizowany 8 maja w ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Kilkaset osób przeszło ulicami Stalowej Woli spod Bazyliki Konkatedralnej do Parku24. Tam osoby z niepełnosprawnościami pokazały co potrafią – był śpiew, tańce, teatr.

Wśród maszerujących znaleźli się podopieczni i opiekunowie Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 ze Stalowej Woli, Zespołu Szkół nr 6 Specjalnych, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 ze Stalowej Woli, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2, Środowiskowego Domu Samopomocy w Bojanowie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Nisku, Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Nadzieja”, WTZ przy MOPS w Stalowej Woli oraz WTZ przy Stowarzyszeniu „Szansa”.

– Dziękuję za zaproszenie do udziału w marszu, dla mnie to wielki zaszczyt. Miałam już możliwość współpracowania z panią kierownik Stalowowolskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych „Szansa” i w pewnym stopniu wiem, jak wielką pracę Państwo wykonujecie. Z tego miejsca dziękuję wszystkim szkołom, stowarzyszeniom, warsztatom, bo robicie Państwo wspaniałe rzeczy dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych ze Stalowej Woli oraz całego powiatu. Miasto Stalowa Wola stara się przełamywać bariery architektoniczne i tworzyć dla mieszkańców strefy rekreacji, wypoczynku, miejsca takie, w których żyłoby nam się lepiej – zaznaczyła Renata Knap zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

– Zdajemy sobie sprawę, że niepełnosprawność nie jest dziś równoznaczna ze społecznym wykluczeniem, a jednak ciągle pojawiają się pytania o to, czy osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom jest dziś rzeczywiście łatwiej – mówiła Maria Kasprowicz kierownik Stalowowolskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych „Szansa”.

Celem marszu było pokazanie, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi obywatelami, potrafią wiele i chcą być traktowani na równi z innymi, mieć dostęp do wszystkiego i we wszystkim uczestniczyć. Ponadto celem marszu było przypomnienie społeczności lokalnej o istnieniu licznych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych i potrzebie integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. Marsz Godności ma też pomóc uświadomić społeczeństwo o różnorodności niepełnosprawności, pokazać też możliwości osób niepełnosprawnych i zwrócić uwagę na bariery, jakie im towarzyszą w codziennym życiu: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturowe i mentalne.

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2020

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
  • Tradycyjny Koncert N…
5
6
  • „Usłyszeli Trzej Kró…
7
8
9
10
  • Przystanek "His…
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Noworoczne Spotkanie…
  • Koncert "Przy m…
31
  • Koncert "Bieszc…