Najnowsze informacje

Centrum Monitoringu Wizyjnego już działa w Stalowej Woli

23.10.2018

Dewastacje, zagrożenia, niebezpieczne sytuacje już nie będą straszne mieszkańcom Stalowej Woli. Za nieco ponad rok „oko” na bezpieczeństwo w mieście będzie miało 500 kamer. 19 października Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli zaprezentował Centrum Monitoringu Wizyjnego, które znajduje się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Kwiatkowskiego 1.

– Mieszkańcy Stalowej Woli często wskazywali, że mamy problem z dewastacją, co powoduje corocznie olbrzymie koszty usuwania jej skutków. Dlatego, by czuć się bezpiecznie i aby poprawić swój komfort życia, stalowowolanie życzyli sobie, żeby na ulicach miasta powstał profesjonalny system monitoringu, który będzie zabezpieczał mienie, zarówno ich prywatne, jak i publiczne – mówił Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. Wtórował mu Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej. – Od początku naszej kadencji, od 2014 roku podczas rozmów z mieszkańcami zwracano uwagę na potrzebę powstania monitoringu który będzie obejmował całe miasto – podkreślił Sobieraj.

Samorząd miasta przystąpił więc do wdrażania inteligentnego systemu bezpieczeństwa. Uruchomienie miejskiego monitoringu podzielono na dwa etapy. Obecnie wdrażany jest pierwszy z nich. – Przyjęliśmy najwyższe standardy tego, jak ma wyglądać monitoring miejski, dlatego wzorowaliśmy się na najlepszych metropoliach na świecie. Tam gdzie monitoring wizyjny nie tylko się sprawdził, ale jest również najbardziej efektywny pod względem inteligentnego systemu zarządzania bezpieczeństwem – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Tego typu sprzęt i oprogramowanie, jakie zainstalowano w stalowowolskim Centrum Monitoringu Wizyjnego, funkcjonuje zaledwie w trzech miastach w Polsce. W Europie dla przykładu w Wiedniu. System, oprócz pracy nadzorującego go operatora, sam wyłapuje i wskazuje potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Na jednym stanowisku widać podgląd z szesnastu kamer, a takich stanowisk w Centrum jest trzy. Stworzone jest również bezpieczne pomieszczenie, w którym służby takie jak policja, czy prokuratura będą mogły przeglądać zapisy. Obraz z kamer będzie przechowywany przez 6 tygodni. System umożliwia również śledzenie osoby, która doprowadzi do niebezpiecznego zdarzenia. Posiada bowiem funkcję identyfikacji twarzy.

Do końca października system będzie jeszcze testowany i poprawiane będą jego funkcje. W listopadzie natomiast zostanie powołany pełnomocnik prezydenta miasta do utworzenia Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta Stalowej Woli. – Planujemy docelowo zatrudnienie 6 operatorów, którzy będą w cyklu całodobowym monitorować sytuację na terenie całego miasta – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Obecnie monitoringiem objęte są nowe inwestycje, które powstają w mieście, jak park wodny, park linowy, błonia, rewitalizowany Rozwadów, Miejski Dom Kultury, Ogród Jordanowski, skatepark i „Podwórko dla Pława”. Docelowo w mieście pojawi się 500 kamer. Do sieci wpięte zostaną także jednostki miejskie. W przyszłym roku na przystankach komunikacji miejskiej pojawią się kamery 360 stopni. Urządzenia wizyjne zostaną zainstalowane również przy głównych ulicach miasta, trasach wjazdowych do Stalowej Woli, a także na skwerach, placach, skrzyżowaniach i miejscach uznanych przez mieszkańców za niebezpieczne. System będzie kosztować około 4 mln zł.

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Dzień Pamięci 156. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

    19 stycznia 2019
  • Koncert karnawałowy Orkiestry Dętej MDK

    19 stycznia 2019

Zobacz Kalendarz Wydarzeń