Muzeum Regionalne

W 1999 roku Rada Miejska w Stalowej Woli utworzyła Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Muzeum gromadzi eksponaty z zakresu archeologii, historii, etnografii i historii sztuki z regionu nadsańskiego. Prowadzi także działalność wystawienniczą, wydawniczą, edukacyjną i badawczą.

W nowej siedzibie Muzeum w tzw. „Zamku Lubomirskich” zorganizowano szereg prestiżowych wystaw prezentujących twórczość malarzy, grafików, rzeźbiarzy o światowej randze m.in. Matejki, Malczewskiego, Boznańskiej, Siemiradzkiego, Wyspiańskiego, Dűrera, van Dycka, Chagalla, Dali, Warhola.

Na parterze Zamku mieści się stylowa restauracja „ART CAFE”, w której można organizować eleganckie kameralne imprezy, sympozja i inne do 70 osób. Funkcjonuje tu również punkt sprzedaży wydawnictw i pamiątek związanych z działalnością muzeum, historią i kulturą regionu.

Stalowowolskie Muzeum Regionalne stało się miejscem wydarzeń artystycznych zarezerwowanych do tej pory dla narodowych placówek muzealnych. Wystawy ogląda tysiące mieszkańców Stalowej Woli i okolic, a także gości indywidualnych, którzy przyjeżdżają z odległych miast. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysoko oceniło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przyznając mu kilkakrotnie nagrody w ministerialnym konkursie SYBILLI.

Instytucja prowadzi profesjonalną działalność edukacyjną, udostępnia zbiory do celów naukowych i edukacyjnych, organizuje konkursy o zasięgu międzynarodowym, koncerty, promocje i spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, seminaria i konferencje naukowe oraz szkolenia dla nauczycieli.

Nakładem MR wychodzą publikacje naukowe o tematyce regionalnej, katalogi, foldery, albumy, często w dwóch wersjach językowych.

W ramach programów unijnych PHARE i INTERREG Muzeum zrealizowało szereg interesujących projektów.

Muzeum podjęło współpracę z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce m.in.: Muzeum Narodowym, Polską Akademią Nauk, Biblioteką Sejmową oraz zagranicą: Lwowskim Muzeum Historycznym, Lwowską Galerią Sztuki, Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie, Zamkiem w Starej Lubowni na Słowacji i Muzeum Polskim w Chicago. Muzeum współpracuje z instytucjami oświatowymi, m.in. Lwowską Narodową Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Komercyjną we Lwowie.

W Muzeum zorganizowano ekspozycję stałą „Z dziejów regionu nadsańskiego”.

Ekspozycja składa się z trzech części: archeologicznej, etnograficznej i historycznej. Wystawa w oryginalnej aranżacji prezentuje zabytki dokumentujące historię regionu od pradziejów do czasów II wojny światowej; kulturę ludową regionu lasowiackiego, zabytki sakralne, kolejarskie, militaria, judaika i in.. W każdej z części znajduje się dodatkowy zbiór eksponatów, których można dotykać. Opis wystawy dostępny jest także w alfabecie Braille’a.

W budynku wzniesionym w 1938 r. w stylistyce art déco tj. w DOMU GOŚCINNYM HUTNIK prezentowana jest ekspozycja pt. „Narodziny Stalowej Woli 1938. Śladami stylu II RP: – art déco”. Ekspozycja wprowadza w klimat czasu powstania Stalowej Woli. Składa się z kilku wnętrz zaaranżowanych w stylu lat międzywojennych. Są to: gabinet dyrektora zakładów, biuro urzędnika, dział laboratoryjny Zakładów Południowych, ale także salonik w mieszkaniu z lat 30. XX wieku. Większość pomieszczeń „zakładowych” wyposażono w autentyczne sprzęty należące przed wojną do Zakładów Południowych. Ponadto na wystawie znajdują się przedwojenne zdjęcia i inne materiały, ukazujące miejsce i rolę Stalowej Woli w Centralnym Okręgu Przemysłowym, a także ludzi, zawiązanych z powstaniem zakładów i miasta. Uzupełnieniem wystawy jest kolekcja szkła artystycznego w stylu art déco. Na ekspozycji znajduje się dodatkowy zbiór eksponatów, które można dotykać.

Muzeum jest organizatorem wielkiej wystawy jubileuszowej „COP DLA PRZYSZŁOŚCI. Ludzie – Przemysł – Architektura”. Niezwykła wystawa przygotowana została z okazji 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zlokalizowana jest w specjalnie zaadaptowanej hali obok Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Hutniczej 17. Aranżacja zbudowana z rozmachem na powierzchni 1400 m kw. przenosi widza w czas tworzenia nowoczesnej gospodarki II Rzeczypospolitej. Ekspozycja łączy tradycyjny przekaz wiedzy o COP z najbardziej nowoczesnymi metodami wystawienniczymi W trzech salach kinowych prezentowane są filmy, w tym także z 20-lecia międzywojennego, w fotoplastykonie można obejrzeć setkę zdjęć, które nie znalazły miejsca na ekspozycji, posłuchać wspomnień budowniczych COP W celach edukacyjnych został przygotowany panel interaktywny, który ułatwia zrozumienie fenomenu gospodarczego, jakim był COP. Wystawa ma specjalną witrynę internetową, która pozwala odbyć wirtualny spacer po ekspozycji.

Muzeum prowadzi wielokierunkową działalność edukacyjną. Każdej wystawie towarzyszą różnorodneinteraktywne lekcje muzealne, także z wykorzystaniem multimediów, dostosowane do poszczególnych grup wiekowych. Ponadto organizowane są warsztaty etnograficzne, popularyzujące dawne obyczaje i ginące rzemiosło ludowe. Działające w muzeum Centrum Edukacji Artystycznej prowadzi zajęcia plastyczne związane z aktualnymi wystawami czasowymi, przybliżające uczniom różne style i techniki malarskie. Muzeum oferuje też wycieczki po mieście w ramach edukacji regionalnej. Osobny dział to zajęcia edukacyjne i artystyczne dla osób niepełnosprawnych i szkół specjalnych.

Pracownicy muzeum są przeszkoleni do oprowadzania w języku migowym, a także do oprowadzania osób z dysfunkcją wzroku. Istnieje również możliwość zamówienia oprowadzania w języku angielskim. Budynek Muzeum Regionalnego jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

W Muzeum działa punkt, promujący nowy szlak turystyczny Śladami architektury art déco w Stalowej Woli i we Lwowie. W punkcie informacyjnym można także uzyskać wiadomości o innych atrakcjach regionu oraz o bazie gastronomiczno-hotelarskiej.

Wybrane projekty realizowane przez Muzeum:

  • Galeria przez dotyk;
  • Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych;
  • Autoportret;
  • Szlak Lubomirskich.

Kalendarz wydarzeń

listopad 2022

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1
2
3
  • Muzeum otwarte dla g…
4
5
6
7
8
9
10
  • Muzeum otwarte dla g…
11
12
13
14
15
16
17
  • Muzeum otwarte dla g…
18
19
20
  • Rozwadowski Targ Sta…
21
22
23
24
  • Muzeum otwarte dla g…
25
26
27
28
29
30