Miejski Dom Kultury

W 1952 roku powstał Miejski Dom Kultury, który stanowi centrum edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, a także główny w Stalowej Woli ośrodek amatorskiego ruchu artystycznego.

Jednym z najstarszych zespołów artystycznych działających w tej instytucji jest Zespół Pieśni i Tańca “Lasowiacy” odnoszący sukcesy w kraju i za granicą. Zespół w swoim repertuarze posiada pieśni i tańce regionu lasowiackiego i wielu regionów Polski – rzeszowskiego, lubelskiego, krakowskiego, śląskiego. Prezentuje folklor, przy akompaniamencie Kapeli Lasowiackiej, w formie suit regionalnych, które przeplatają się wzajemnie tworząc żywe i barwne widowiska.

W MDK funkcjonują również następujące amatorskie zespoły artystyczne: Chór Kameralny, Chór Chłopięco-Męski „Cantus’’, Chór „Lasowiacy’’, Studium Wokalne „Prymka’’ oraz Zespół Tańca Towarzyskiego i Zespół Tańca Estradowego „Volta’’ i „Mała Volta’’, a także Teatr „Okna’’, Teatr „Koty’’ i reaktywowany Teatr im. J. Żmudy .

Na dorobek artystyczny MDK składają się tysiące występów i koncertów podczas których zespoły biorące udział w festiwalach, przeglądach i konfrontacjach zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.

Oprócz działalności w zakresie edukacji artystycznej MDK jest również organizatorem szeregu imprez cyklicznych i okolicznościowych, odbywających się zarówno w sali widowiskowej jak i w plenerze.

Spośród przedsięwzięć własnych MDK wymienić należy w szczególności: Dni Stalowej Woli, Ogólnopolskie Spotkania Dziecięce Zespołów Pieśni i Tańca „Lasowiaczek”, „Jagodowa Stolica Polski”, Piknik Industrialny, Festiwal Go Rock, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, warsztaty muzyczne.

MDK jest też stałym partnerem w organizacji imprez takich jak: Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Juwenalia, Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych, Igraszki Przedszkolne i wiele innych. Wspiera także swoim potencjałem wiele przedsięwzięć kulturalnych, artystycznych czy okolicznościowych realizowanych przez różnego rodzaju instytucje i środowiska na terenie Stalowej Woli i okolic. Współpracuje ze szkołami wyższymi, placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi, parafiami .

MDK organizuje także zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, udostępnia także pomieszczenia na spotkania w Klubie Seniora „Jarzębinka’’

Instytucja prowadzi również rozległą działalność impresaryjną w zakresie teatru, kabaretu, muzyki poważnej i rozrywkowej.

W strukturze MDK prowadzi działalność Kino „Wrzos”.

Kalendarz wydarzeń

listopad 2022

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1
2
3
  • Muzeum otwarte dla g…
4
5
6
7
8
9
10
  • Muzeum otwarte dla g…
11
12
13
14
15
16
17
  • Muzeum otwarte dla g…
18
19
20
  • Rozwadowski Targ Sta…
21
22
23
24
  • Muzeum otwarte dla g…
25
26
27
28
29
30